Hügieen kontaktläätsede käsitsemisel

Kontaktläätsede kasutamise üks tähtsamaid eeldusi on hea hügieen. Toome siinkohal eraldi välja, miks on puhtus kontaktläätsede käsitsemisel väga oluline.

Halb käte pesemise harjumus või vähene põhjalikkus võivad kergemini kaasa tuua sarvkesta põletiku tekke läätsekandjatel. Kuigi juba alates 19. sajandi keskpaigast on teada, et käte pesemine vähendab infektsioonide riski, on suur osa läätsekandjatest endiselt halbade hügieeniharjumustega.

Sarvkesta põletiku ohtu aitab vähendada nii korralik käte pesemine kui ka kuivatamine ja lühema kasutusajaga kontaktläätsede kasutamine. Läätsekonteinerit tuleb puhastada peale iga kasutuskorda ning iga 30 päeva möödudes tuleks kasutusele võtta uus konteiner. Läätsehooldusvedelikku tuleb kasutada ainult etiketil kirjeldatud viisil ning läätsed tuleb panna iga kord uude puhtasse vedelikku.

Kuidas oma käed ideaalselt puhtaks saada, vaata siit.

  • kõigepealt hõõru seebiseid käsi peopesad vastamisi, seejärel hõõru käepealseid teise käe peopesaga.
  • hõõru peopesasid vastakuti, samal ajal on sõrmed vaheliti põimitud. Seejärel pese sõrmede pealsed, hoides käsi peopesas koos.
  • hõõru eraldi pöidlaid ning lõpuks pöialdega veel kord peopesasid.
  • Käed tuleb enne kontaktläätsede kasutamist korralikult ka kuivatada. Igasugune kontaktläätse kokkupuude veega suurendab silmainfektsioonide riski.