Ortoptist-optometristi vastuvõtt

Rävala pst 6 Norman-Optika kaupluses võtab vastu ortoptist-optometrist Kaja Tiidema.

Ortoptika on oftalmoloogia haru, mis tegeleb amblüoopia (nn laisk silm) ning silmade liikuvuse ja koostöö häirete raviga.

Kaja Tiidema on lõpetanud Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli optomeetria eriala. Kuna Eestis on ortoptisti elukutse vähe levinud, mis tuleneb kohapealse hariduse ja koolitusvõimaluste puudumisest, siis Kaja edasine spetsialiseerumine toimus Inglismaal Sheffieldi Ülikooli erialal Vision and Strabismus MMedSci.

Ortoptisti tööks on nägemisteravuse ning strabismi tüübi ning suuruse määramine. Kontrolli käigus käsitletakse silmade binokulaarsust ning silmalihaste liikuvuse probleeme. Ortoptist määrab prillid või muud ravivõtted, mis aitavad silmadel paremini näha ja/või aidata kaasa silmade koostööle.

Põhjusel, et ortopika on tugevalt seotud ka kirurgiaga on patsientide abistamine prillipoes piiritletud. Vajadusel suunab ortoptist patsiendi edasi haiglas töötava ortoptisti ja oftalmoloogi konsultatsioonile. Siinkohal tuleks meeles pidada, et kui probleem on tekkinud äkitselt, tuleb pöörduda erakorralise meditsiini osakonda (EMO) välistamistamaks tõsisemaid haigusi.