Mis on presbüoopia?

Presbüoopia on vanusega toimuv nägemissüsteemi loomulik muutus, mille tagajärjel on aina raskem lähedalasuvad objekte selgelt näha, eriti nõrgas valguses. Muutused toimuvad kiiremini ja lähedalt vaatamine läheb ilma prillideta aina raskemaks vanuses 40 - 55. eluaastat. Laialivalguv ajalehetekst, silma nõrk kohanemine, halvem nägemine hämaras – see on kõigi igapäev, keda puudutab presbüoopia ehk vanaeanägemine.

Seoses vanusest tingitud muutustega on iga paari aasta järel vaja oma lugemisprillide tugevus vahetada kangemate vastu. Mõnel inimesel muutub lähinägemine kiiremini, teisel aeglasemalt. Küll aga stabiliseerub presbüoopia areng tavaliselt 65. eluaastaks ning edaspidi enam väga suuri muutusi silmaläätse jäigemaks muutumisest tulenevalt esineda ei tohiks.

Loe presbüoopiast lisaks siit. Tegemist on Essilori algatatud "Aeg näha" teavituskampaania koduleheküljega. Antud leheküljelt saad palju lisainfot ja vastuseid presbüoopiat puudutavatele küsimustele, lisaks lahenda kindlasti test, kas presbüoopia võib olla sinu nägemisprobleemi põhjuseks.

Lahendused presbüoobile:

[accordion]

Monofokaalsed ehk ühevaatelised prilliläätsed lähedale nägemiseks

Kõige lihtsamaks lahenduseks on ühe tugevusega prilliläätsed. Ühevaatelises prilliklaasis on üks tugevus, mis on mõeldud kindlale kaugusele vaatamiseks, tavaliselt u 40 - 50 cm kaugusele. Selleks, et näha selgelt kaugele ja keskmisele kaugusele, on vaja prillid eest ära võtta, vaadata üle prillide või vahetada need kaugele nägemiseks mõeldud prillide vastu. Prilliklaaside hind alates 28€/paar.

Progresseeruvad prilliläätsed

Prillide pidevat ette panemist ja eest ära võtmist aitavad vältida progresseeruvad prillid, mis tagavad objektide selge nägemise nii lähedal, keskdistantsil kui ka kaugel. See on parim lahendus 40+ vanuses inimestele, kes soovivad selgelt näha mistahes kaugustele. Selge ala leidmiseks tuleb teha vaid sujuvaid pealiigutusi. Prilliklaaside ülaosas on kaugele vaatamiseks mõeldud tugevused, klaasi alaosas lugemistugevused. Klaasi keskosas muutuvad tugevused sujuvalt kaugtugevustest lugemistugevusteni, mis annab võimaluse näha teravalt arvutiekraani ja muid käeulatusse ja ka pisut kaugemale jäävaid objekte. Tänu progresseeruvatele prillidele ei koge sa enam kunagi kimbatust, et sa ei näe oma lugemisprillidega arvutit või et lugemisprillid segavad tugevalt kaugele vaatamist.

Prilliklaaside paar laia nägemisalaga progresseeruvatel väga heade pinnakatetega alates 275€/paar (Vision RxLab) ja 350€/paar (Essilor). Aeg näha kampaania raames kehtib Essilori prilliklaasidele soodustus 50€ prilliklaasipaarilt kuni 31.12.2019.

Bifokaalsed prilliläätsed

Tagavad selge nägemise ainult lähedale ja kaugele, keskdistantsil on nägemine aga udune. Lisaks on lähinägemise ala ehk segment bifokaalsetel prilliläätsedel nähtav, sellepärast müüakse neid tänapäeval väga vähe. Hind alates 55€/paar.

Arvutitööks mõeldud prilliklaasid

Kellel on prille vaja siiski ainult väiksemas töökeskkonnas lähedale kuni paari meetri kaugusele kasutamiseks, siis neile on välja töötatud nn arvutiga töötamiseks mõeldud väiksema üleminekuga prilliklaasid. Paarihind alates 63€/paar.                        

Loe lähitööks mõeldud prilliklaasidest ja erinevatest võimalustest lisaks veel siit.

Aeg näha kampaania raames kehtib Essilori prilliklaasidele soodustus 50€ prilliklaasipaarilt kuni 31.12.2019.

Näiteks Varilux Digitime Orma 1.5 Crizal Alize UV alates 276€/paar (enne 326€/paar).

             Interview Orma 1.5 Crizal Alize UV alates  90€/paar (enne 140€/paar)

             Computer 2V Orma Crizal Alize UV €/paar 110€/paar (enne 160€/paar)

Multifokaalsed kontaktläätsed

Neile, kes on seni terve elu saanud hakkama kaugprillidega ja kontaktläätsede abil, tuleb samuti ebameeldiva üllatusena, et ühe tugevusega kontaktläätsega ei näe enam nii hästi lugeda. Selliseks puhuks on olemas progresseeruvad kontaktläätsed, mida peaks enne tellimist optometristi juurde sobitama tulema. Tellida saab nii ühepäevaseid- kui ka kuuajalisi mitmevaatelisi kontaktläätsesid. Ühepäevaste karbihind alates 41,6€/karp või kuuajalised kontaktläätsed alates 62,1€/3 paari.

[/accordion]

[accordion]

Fakte presbüoopiast:

  • Presbüoopia ei ole haigus – need on inimese silmas vanusega toimuvad loomulikud muutused (kui lääts vananeb, kaotab see elastsuse).
  • Presbüoopia on protsess – see areneb ja süveneb järk-järgult (kõige tuntavamalt 40.–55. eluaasta vahel) ning seda ei ole võimalik peatada.
  • Presbüoopia on vältimatu – kuna see esineb vanuse kasvades kõigil, ei hoia seda ära isegi kõige tervislikum eluviis.
  • Presbüoopia võib olla kurnav – see tekitab ebamugavust ning takistab kõige lihtsamate toimingute tegemist.
  • Presbüoopia ei ole enam probleem – sellest ajast alates, kui loodi progresseeruvad prilliläätsed, saab elada nii, nagu seda polekski. Progresseeruvad läätsed on praegu parim optilise tehnoloogia vastus presbüoopiale. Hankige rohkem teavet ja uurige järele, kas see on lahendus teie jaoks.

[/accordion]