Prilliklaasid

[accordion]

 Ühevaatelised ehk monofokaalsed prilliklaasid (hind alates 32 € paar).

Ühevaatelises prilliklaasis on vaid üks tugevus, mis on mõeldud kas kaugele, lähedale või arvutisse vaatamiseks. 

Ühevaateliste prilliklaaside alla kuuluvad nii „-” kui ka „+” prillid. Miinusprille kantakse enamasti kogu aeg ning kasutatakse autoga sõitmiseks, televiisori vaatamiseks ja teatris/kinos. Noored inimesed näevad nendega väga hästi ka lugeda ning arvutit vaadata.
Plusstugevustega prille kasutatakse 35-50cm kauguselt lugemiseks ja/või arvuti vaatamiseks vastavalt retseptile. 

Miinusprillid 

Umbes pooled prillikandjatest on lühinägevad ning vajavad korrigeerimiseks miinusprille.

Neid kantakse kogu aeg. Enamasti kirjutatakse sellised prillid välja teismeeas või 20. eluaastate alguses. Lühinägevuse tekkel ei ole ühest põhjust, oma osa on nii geneetikal kui ka elukeskkonnal. Miinusprillide vajadusest ei ole võimalik lahti saada prillide kandmist vältides või silmaharjutusi tehes. Küll aga mõjuvad harjutused hästi silmalihastele, mille tulemusena paraneb nii silmalihaste koostöö kui ka akommodatsioon.

Plussprillid 

Nooremas eas ei kirjutata enamikule kaugnägevatest inimestest prille, sest silmade akommodeerimisvõime kompenseerib ise vajamineva plusstugevuse. Kaugele kirjutatakse noortele plussprillid üldiselt väga tugevate tugevuste korral ning vanematele inimestele. 

Vanusega seotud lugemisprillid 

Üldiselt vajab enamik inimesi peale 40. eluaastaid lugemisprille. 

On ka neid, kes enam oma miinusprillidega lähedalt lugeda ei näe. Esmane puudujääk tekib 30-50 cm kaugusel asuvaid objekte vaadates. 50. eluaastate keskpaigas ei ole enam ilma prillideta mugav vaadata ka arvutiekraanile (50-70 cm) või tuleb oma miinusprillid eest ära võtta. Samas kaugele on prille endiselt tarvis.

 Mitmevaatelised ehk multifokaalsed prilliklaasid (hind alates 115 € paar). 

Mitmevaatelised prilliklaasid on mõeldud eelkõige üle 40-aastastele, kes vajavad kaugele ja lähedale nägemiseks kahe erineva tugevusega prille. 

Mitmevaatelised ehk multifokaalsed prilliklaasid jaotatakse progresseeruvateks ja bifokaalseteks prilliklaasideks. Progresseeruvad prilliklaasid annavad kandjale võimaluse näha igale distantsile selgelt, tehes terava ala leidmiseks vaid sujuvaid pealiigutusi. Prilliklaaside ülaosas on kaugele vaatamiseks mõeldud tugevused, päris klaasi alaosas lugemistugevused. Klaasi keskosas muutuvad tugevused sujuvalt kaugtugevustest lugemistugevusteni, mis annab võimaluse teravalt näha ka arvutiekraani. Progresseeruvad prilliklaasid vajavad alguses kindlasti pisut harjumist. Oluline on, et nägemiskontrollis või ostuhetkel on nende toimimist kliendile selgitatud, nii teab kandja, mida oma uutelt prillidelt oodata. Bifokaalsed prilliklaasid on n-ö mittepaindlikud klaasid, millega näeb ainult lähedale ja kaugele, vahepealsed objektid on ebaselged, sellepärast müüakse neid tänapäeval väga vähe. Hind alates 55 € paar.

Progresseeruvatest klaasidest lähemalt

Nova HD: kõige laiema kanaliga Nova progresseeruvad prilliklaasid, mis tagavad kõrge kontrastiga loomuliku nägemise kõikidele distantsidele. Tavaliste progresseeruvatega võrreldes on lugemise- ja keskdistantsile vaatamise ala 20% laiem. Väga mugav vaadata digitaalseid seadmeid ning üleminekud erinevate nägemistsoonide vahel on sujuvad. Personaliseerimiseks on arvesse võetud raami istuvuse parameetreid ja elustiili küsimustikku.

Nova Tiny: asfäärilise disainiga väga kitsastesse raamidesse sobivad digitaalse pinnatöötlusega progresseeruvad prilliläätsed asetuskõrgusega alates 13mm. Lai nägemisväli kaug-, lähi ja keskdistantsile.

 

Nova 3Di: progresseeruvad prilliläätsed, mille valmistamiseks kasutatakse kõrgtehnoloogilist arvuti abil juhitavat valguskiirte jälgimise tehnoloogiat (ray-tracing), et luua üks arenenumaid progresseeruva prilliläätse tehnoloogiad turul. Tänu kasutatavale free-form tehnoloogiale on võimalik valmistada prilliläätsed, mille äärealad on peaaegu moonutuste vabad ning iga kandja individuaalseid parameetreid arvesse võttes on tagatud parim nägemiskvaliteet.

Nova Plus: tagapinna disainiga asfäärilised prilliklaasid, mistõttu on moonutusi vähem ja vaateväli laiem. 
Prilliklaaside disainis on kasutatud abberatsiooni filtri süsteemi (Abberation Filter System) ja binokulaarset tasakaalustamist (Binocular Balancing). Väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega prilliklaasid.

Traditsioonilised progresseeruvad: tavalised pehme disainiga progresseeruvad keskmise kanali laiusega kaugele,                                 lähedale ning keskdistantsile vaatamise aladega.

Nägemisväljad erinevate progresseeruvate prilliklaasidega

          Nova HD                                Nova 3Di                                Nova Tiny                               Nova Plus                   tradits. progr.

 Kontori- ja lähitööklaasid (hind alates 92 € paar).

Kui ühevaatelistest lugemisprillidest ei piisa arvutiekraani (ehk keskdistantsi) selgelt nägemiseks või jäävad lugemisprillid ette, kui soovite vaadata arvutiekraanile või tööpaiga lähiümbrusesse selgelt, siis on võimalik kasutusele võtta laiendatud nägemisulatusega prillid.

Sellistes prilliklaasides on sees mitu erinevat tugevust. Nad võimaldavad võrdselt selge nägemisega nii lugeda kui arvutit kasutada, samas haarata ka tööpaiga lähiümbrust. Sõltuvalt vanusest ning väljakirjutatud prilliretseptist, on nägemisulatus 40-150cm. Tänu mitmele tugevusele ei pea erinevatele kaugustele erinevaid prille tellima või neid sagedasti eest ära lükkama. Harjumine on väga kiire. Erinevatel tootjatel on sellisele klaasitüübile erinev nimetus, nt Traditional Office, Interview 080 ja 130.

Väiksematesse töökeskkondadesse on mõeldud nn kontoritöö klaasid, mis annavad kontsentreeritud nägemise kuni 4 meetri kaugusele ning vastavad mitmete ametialade, sh kokad, arstid, muusikud, kunstnikud, raamatupidajad, automehaanikud, jt nägemisvajadustele. Nende prillidega on võimalik lähedalt lugeda, jälgida arvutiekraani ning kuni 4 m ulatuses asuvaid objekte või kliente/kolleege. Üleminekul lähidistantsilt keskdistantsile on tagatud sujuv nägemine. Erinevatel tootjatel on sellisele klaasitüübile erinev nimetus, nt Nova Office ja Computer 3V. Loe veel laiendatud nägemisväljaga prilliklaasidest siit.

Akommodatsioonitoega prilliklaasid

Akommodatsioonitoega prilliklaase vajavad lühinägevad 16-40-aastased prillikandjad, kellel prillidega lugemisel ja arvutiga töötades tihti silmad ära väsivad.


Klaaside alaosas on väiksem miinus või suurem pluss - nii ei ole silmad pidevast lähitööst liigselt pinges. Erinevatel tootjatel on sellisele klaasitüübile erinev nimetus, nt Nova Easy, Essilori Eyezen.
Enne pikendatud nägemisväljaga ja akommodatsioonitoega prilliklaaside tellimist tasuks täpsema tugevusvahemiku kindlaks määramiseks konsulteerida optometristi või silmaarstiga.

[/accordion]

Optilised päikeseprilliklaasid:

[accordion]

Fotokroomsed ehk isetumenevad prilliklaasid 

Fotokroomsed ehk isetumenevad prilliklaasid on toas heledad ning õues tumenevad vastavalt UV-kiirgusele tumedaks ja pakuvad ka ereda valguse eest kaitset. Hind alates 145 €/paar. Vaata hinnakirja siit. 

Isetumenevaid prilliklaase saab paigaldada kõikidesse raamidesse, tugevuste ja materjalide valik on väga lai. Isetumenevaid prilliklaase on kolme tooni: halli, pruuni ning rohelist. Tänu uuenenud tehnoloogiale Chromea7 reageerivad isetumenevad prilliklaasid paremini nii otsesele kui ka peegeldunud valgusele, seda ka väga sooja ilmaga.

Tänu sellele on VII põlvkonna isetumenevad prilliklaasid tumedamad kui eelmine põlvkond. Maksimaalselt tumenevad prilliklaasid õues temperatuuril 23°C, hallid klaasid 88%, pruunid 86%. Soojematel temperatuuridel (nt 35°C) tumenevad uuenenud isetumenevad prilliklaasid tumedamaks kui eelmise põlvkonna klaasid (79% hall, varem 73%; 75% pruun, varem 69%).
Autos tumenevad isetumenevad prilliklaasid kuni 15%. Tumedaks lähevad prilliklaasid kiiresti (tumedus kuni 70% saavutatakse ca 35 sekundi jooksul). Tagasi heledaks muutumine sõltub mitmetest faktoritest, näiteks sellest, kui tumedaks nad väljas läksid, temperatuurist, optilisest tugevusest. Täiesti heledaks muutumine võib aega võtta 6-10 minutit. 

XTRActive ehk autos tumenevad prilliklaasid

XTRActive prilliläätsed tumenevad nii autos (kuni 50% 27ºC juures) kui ka õues (kuni 80% temperatuuril 35ºC). Hind alates 165 €/paar. Vaata hinnakirja siit.

Tavaliste heledate prilliklaasidega võrreldes on neil vähemärgatav toon peal ka siseruumis, mis kaitseb ereda valgustuse eest. Saadaval ainult halli tooniga. XTRActive prilliklaasid kaitsevad 100%liselt UVA ja UVB kiirguse eest ning reageerivad võrdselt hästi nii külmades kui ka soojades temperatuuritingimustest.

Drivewear isetumenevad prilliklaasid

Drivewear prilliklaasis on ühendatud polariseeritud prillidega saavutatav häirivate peegeldusteta nägemine ja vastavalt valgustingimustele kohanduvate isetumenevate klaaside parimad omadused. Hind alates 335 €/paar. Vaata hinnakirja siit.

Sellised prillid ei sobi siseruumis kasutamiseks, sest madala valgustuse või pilves ilma korral on neil peale umbes teisele tumeduskategooriale vastav rohekas-kollane toon, mis pakub häid kontrastitingimusi ja vähendab valguse pimestavat efekti. Autoroolis võtavad prilliläätsed vasetooni värvuse, mis parandab värvinägemist ja sügavustaju. Ereda valguse korral õues muutub toon tumedaks punakas-pruuniks, mis filtreerib liigse valguse ja tagab mugava nägemise.

Toonitud prilliklaasid

Päikeseprillidel on 5 erinevat tumeduskategooriat, markeerituna 0-4 kategooria.

Hind alates 55 €/paar. Vaata hinnakirja siit.

0 kategooria on kõige heledam, lastes enim valgust läbi ning 4. kategooria kõige tumedam, lastes läbi vaid 5-8% pealelangevast valgusest. 4. kategooria prilliklaasid ei sobi autojuhtimiseks.

Kõikidel optikapoest ostetud toonitud/värvitud prilliklaasidel on peal 100% UV kaitse, ka kõige heledama tooniga klaasidel.

Päikeseprille valides tuleb tähelepanu pöörata klaasi tumedusele ja toonile, sest nendest omadustest sõltub, kui palju jõuab valgust silma, kas värvide nägemises esineb moonutusi ja kui hästi on võimalik kontraste tajuda. Värvineutraalsed toonid on hall, roheline ja pruun toon, mis tähendab seda, et nad vähendavad valguse eredust, jättes vaadeldavad värvid loomulikeks.
Nad on mõeldud eelkõige valguse ereduse ja silmade pinge vähendamiseks mõõduka ja ereda päikesevalgustus puhul. Halli värvi klaasid tunduvad tumedamad kui pruunid prilliklaasid. Pruun ja roheline moonutavad värve hallist toonist pisut enam, kuid on parema kontrastiga.

Kollane, kuldne ja merevaigu karva toon annavad väga hea kontrastitaju. Seetõttu sobivad nad väga hästi suusatajatele, lumelauduritele ja teistele lumespordialadega harrastajatele. Parandavad kontrasti ka keerukates valgustingimustes.
Kuna nad ei vähenda väga valguse eredust, siis sobivad nad pigem mõõduka ja vähese valgustuse tingimustesse.

Roosad ja punakad muudavad maailma rõõmsamaks. Nad pakuvad vähese valguse korral väga head nähtavust ja võimendavad kontraste, olles ideaalsed suusatamiseks ja lumelauatamiseks pilvise ilma korral. Nad parandavad ka objektide nähtavust sinisel ja rohelisel taustal, mistõttu sobivad nad hästi autoga sõitmiseks ja metsas kasutamiseks.

Peegelkate peegeldab enamiku pealelangevast valgusest tagasi. Vaadeldavad objektid tunduvad peegelkatte korral tegelikust tumedamad, seetõttu kasutatakse nende puhul sageli heledamaid toone. Peegelkate vähendab klaasi läbiva valguse hulka 10-60%, mistõttu sobib ta eriti hästi väga peegeldavate pindadega tingimustesse: randa, vee peale, lumistesse tingimustesse ja kõrgmäestikesse ning tundlike silmadega inimestele.
Pinnakate on kriimustustele väga vastuvõtlik, eriti kahjustab seda soolane vesi. Seetõttu tuleb olla puhastamisel väga hoolikas ning kasutada spetsiaalselt prillide puhastamiseks mõeldud vedelikke ja puhastuslappe. Peegelklaaside korral võivad kasutajat tava päikeseprillidega võrreldes rohkem segada klaasi tagapinnal tekkivad peegeldused. Sellest tulenevalt on soovituslik tellida peegelkattega klaasid tagapinnal oleva peegeldumisvastase kattega.

Üleminekuga prilliklaasidel kaitseb ülemine osa valgusereduse eest ning alumise osaga on selge lähedale vaadata, kuna klaasitoon on altpoolt heledam.

 

M

 

Polariseeritud prilliklaasid

Polariseeritud valguse tekitavad peegeldunud ja hajutatud valguskiired.

Hind alates 130 €/paar. Vaata hinnakirja siit.

Seetõttu halveneb nii kaugele kui ka lähedale vaatamise teravus, silmas võib esineda ebamugavustunnet ja pinget. Polariseeritud prilliklaasidel on filter, mis blokeerib polariseerunud valguskiiri ja nii on vaatamine päikeseprillidega selgem ja teravam, värvimuutused on viidud miinimumini.
Polariseeritud prillidest võidavad kõige enam autojuhid ning veeharrastustega tegelejad. Värvivalikus on pruun, hall ja roheline toon (sõltuvalt materjali murdumisnäitajast). Nende tumedus vastab 3. kategooriale.

Kumerad päikeseprilliklaasid

Spordipäikeseprillide valikus on mitmeid võimalusi. Kõige soodsam on osta päikeseprillid, kuhu saab kinnitada raami sisepoolele oma korrektsiooniga optilised klipid. Teine võimalus on tellida spordipäikeseprille valmistavalt tootjalt oma tugevuste ja valitud päikeseprilliklaasidega sobiv mudel. Kolmas võimalus on tellida enda valitud kumerasse päikeseprilliraami spetsiaalsed kumerad prilliklaasid, millega on tagatud nii hea nägemine, kaitse ereda valguse ja UVA ning UVB kiirte eest.

Kumerad päikeseprilliklaasid alates 140 €/paar. Vaata hinnakirja siit.

Lisaks on võimalik valida sobiv prilliläätse tüüp, mille toon ja muud omadused vastavad kandja vajadustele. Meeles tuleb pidada, et alati on ja jäävad väiksemad piirangud või soovitused, miks ühel või teisel juhul siiski kumeraid klaase ei soovitata.
Otsustamisel on abiks meie kauplustes töötavad spetsialistid.

[/accordion]

Prilliklaaside materjalid

Prilliklaasid valmistatakse kas plastikust, mineraalklaasist või polükarbonaadist. Kõige enam müüakse plastikklaase, sest mineraalklaasi ees on plastiku eeliseks materjali kergus ja purunemiskindlus ning 90-100%-line UV-kaitse. Polükarbonaadi eeliseks on löögikindlus, kuid tema optiline kvaliteet on teiste materjalidega võrreldes kõige halvem.

[accordion]

Loe lähemalt

 • indeks 1.5 kuni 50% kergem kui mineraalklaas. Väga hea optiline läbipaistvus. Peab vastu ka väiksematele keevitamisest tekkivatele kuumadele sädemetele. Sobib kõikidesse raami tüüpidesse peale kruviraami. Sobib väga hästi tugevustele kuni +/- 2.5 
 • indeks 1.53 kõige kergem plastikmaterjal ja väga hea optiline kvaliteet. 100% UV kaitse. Löögikindel: ainukene plastiklääts peale polükarbonaadi, mis on läbinud kõige karmimad löögikindluse ning suurel kiirusel kokkupõrke testid ja vastab ANSI Z87 standarditele. Vastupidav ning sobib suurepäraselt kruviraamidesse (ja tamiilraamidesse). Trivex materjal on ligikaudu 10% kergem, kuid lisaks kuni 10% paksem kui polükrabonaat. Murdumisnäitaja tõttu sobib väga hästi tugevustele vahemikus +3.0... -3.0. 
 • indeks 1.56 20% õhem kui 1.5 indeksiga plastikust prillilääts 
 • indeks 1.59 30% kergem kui 1.5 indeksiga prillilääts. Löögikindel - läbinud kõige karmimad ohutuse testid Euroopas ning Ameerikas. Polükarbonaat materjal on kasutusel seetõttu laste prillide ja kaitseprillide valmistamisel. Optiline kvaliteet on teiste plastikutega võrreldes kõige halvem. 100% UV-kiirte kaitse. 
 • indeks 1.6 30% õhem kui 1.5 indeksiga plastikust prillilääts. Sobib kõikidesse raamitüüpidesse, k.a kruviraamidesse. Soovituslik alates tugevustest +2.5/- 3.0. 
 • indeks 1.67 40% õhem kui 1.5 indeksiga plastikust prillilääts. Kuni 6 korda löögikindlam. Sobib kõikidesse raamitüüpidesse, k.a kruviraamidesse. Soovituslik alates tugevustest +3.0/- 4.0. 
 • indeks 1.74 50% õhem kui 1.5 indeksiga plastikust prillilääts. Kuni 3 korda kergem kui mineraalklaas. Ei sobi kruviraamidesse. Võimaldab valmistada suurte tugevuste korral kõige õhemaid ning kergemaid klaase. Soovituslik klaasitüüp tugevustele alates +/- 5.0.

[/accordion]

Prilliklaaside pinnakatted

Prilliklaasidele paigaldadakse põhimaterjalile lisaks pinnakatteid, et parandada nende vastupidavust kriimustustele ja vähendada klaasipinnalt tagasipeegelduva valguse hulka.

[accordion]

Loe lähemalt

Plastikmaterjalid on võrreldes mineraalklaasiga pehmemad ning seepärast kriimustustele vastuvõtlikumad. Kriimustuskindluse suurendamiseks kantakse prilliklaasidele kõvapind.

Esi-ja tagapinnalt peegeldub prilliklaasidelt ~8% valgusest. Peegeldused väsitavad silma ning vähendavad vaadeldava pildi selgust ja kontrastsust. Peegeldumisvastase pinnakatte puhul on tagasipeegelduva valguse hulk 1-3%. Peegeldumisvastase katte ehk AR-katte olemasolul on prillid ka kosmeetiliselt ilusamad, sest peegelduste asemel on läbi klaasi näha prillikandja silma, mitte häirivaid peegeldusi.

Lisaks peegeldumisvastasele pinnakattele on võimalik prilliklaasidele kanda puhastamist lihtsustavaid libedamaid katteid, mis on antistaatilised, mustust- ning vetthülgavad.

Järgnevalt pinnakatete lühendite seletused:

 • HC - Kõvapind. Paigaldatakse prilliklaasidele, et suurendada kriimustustele vastupidavust. Ei paku 100% kaitset kriimustuste eest, seetõttu tuleb prilliklaase puhastada vaid selleks ettenähtud vahenditega. 
 • HMC - Peegeldumisvastane pinnakate koos kõvapinnaga. Vähendab peegeldusi nii klaasi sise- kui ka välispinnalt. 90% UV kaitse (kuni 380nm). 
 • HMC+EMI - Peegeldumisvastane pinnakate koos kõvapinna ja mustust- ning vetthülgava antistaatilise pinnakattega. Pinnakate on libedam ning kergesti hooldatav. 20%-line kaitse elektroonilistelt seadmetelt tuleva elektromagneetilise kiirguse eest. Vähendab silmade väsimust. 
 • Satin- Peegeldumisvastane pinnakate koos kõvapinna ja mustust- ning vetthülgava pinnakattega. 90% UV kaitse (kuni 380nm). 
 • Satin (EP) - Peegeldumisvastane pinnakate koos kõvapinna ja mustust- ning vetthülgava pinnakattega. Pinnakate on libedam ning kergesti hooldatav. Lihvimisel tekkida võivate kriimude vältimiseks on prilliklaasidel peal lisa kaitsekile, mis eemaldatakse enne kliendile prillide üle andmist. Saadaval ainult laoklaasidel. 90% UV kaitse (kuni 380nm). 
 • Satin+ - Peegeldumisvastane pinnakate koos kõvapinna ja mustust- ning vetthülgava antistaatilise pinnakattega. Pinnakate on libedam ning kergesti hooldatav. Lihvimisel tekkida võivate kriimude vältimiseks on prilliklaasidel peal lisa kaitsekile, mis eemaldatakse enne kliendile prillide üle andmist. Saadaval ainult eritellimusklaasidel. 90% UV kaitse (kuni 380nm). 
 • Satin+Blue - Peegeldumisvastane pinnakate koos kõvapinna ja mustust- ning vetthülgava antistaatilise pinnakattega. Pinnakate on libedam ning kergesti hooldatav. 20%-line kaitse elektroonilistelt seadmetelt tuleva elektromagneetilise kiirguse eest. 100% UV kaitse (kuni 400nm). Satin+Blue kattega prilliläätsed sobivad väga hästi inimestele, kes soovivad selgemat ja mugavat nägemist ning neile, kes veedavad suurema osa päevast digitaalsete vahenditega töötades. Läbi Satin+Blue kattega prilliläätsede vaadates on pilt kontrastsem ning häirivate peegeldusteta. Väheneb silmade väsimus. Satin+Blue katet on võimalik tellida laoklaasina ja eritellimusklaasina plastikmaterjalidele murdumisnäitajatega 1.5 ja 1.6.

[/accordion]

Prilliklaaside disain

Prilliklaaside valmistamisel kasutatakse kahte põhilist disaini: asfäärilist ning sfäärilist.

[accordion]

Loe lähemalt

Need sõnad kirjeldavad klaaside esi- ja tagapinna kumerust. Sfäärilistel prilliklaasidel on kogu esipind ühesuguse kumerusega. Asfääriliste prilliklaaside esipind on lamedam. Sagedasti on asfääriline prilliklaas ka suurema murdumisnäitajaga prilliklaas. Nende kahe kombinatsioon võimaldab toota õhemaid ja kergemaid prilliklaase. Asfäärilist disaini kasutatakse väga sageli plusstugevustega prilliklaaside valmistamisel, sest plussklaasid on keskelt paksud. Mida suurem tugevus, seda paksem prilliklaas. Valmistades plussklaasid asfäärilisena ja õhendatud materjalist, on prilliklaasid õhemad, klaasid ei punnita raamist väga märgatavalt välja ning prillid on kokkuvõttes kergemad.

Miinustugevustega prilliklaasid on keskel õhukesed ning äärtest paksud. Asfääriline disain ei anna miinusprillide puhul nii märgatavat erinevust kui plussklaasided. Sellegipoolest on miinusprillid asfäärilise disainiga tellituna õhemad kui sfäärilisena.

Sfäärilistes prilliklaasides esineb loomulik moonutuse tsentrist ehk klaasikeskosast eemale vaadates. Asfäärilistes prilliklaasides on selline moonutus vähendatud või kõrvaldatud ning selge vaateväli on sfääriliste prilliklaasidega võrreldes laiem.

Sfäärilised prilliklaasid põhjustavad suurte tugevuste korral moonutusi. Suurte plusstugevuste puhul tunduvad vaadeldavd objektid suuremad ja paistavad lähemal kui nad tegelikkuses on ning prillikandja silmad näivad läbi klaasi vaadates suurendatuna. Suurte miinustugevuste puhul tunduvad asjad väiksemad ning kandja silm oluliselt vähendatuna. Asfäärilised prilliläätsed vähendavad neid efekte.

Lamedamast ehitusest tingituna tekivad asfäärilistel prilliklaasidel vaid kõvapinnaga tellituna kandjat oluliselt segavad peegeldused. Seepärast tuleks neid tellida alati peegeldumisvastase pinnakattega. Distorsioonist ehk objektide moonutusest tingituna võtab asfääriliste prilliklaasidega harjumine rohkem aega.

Hinnakirjas on sfäärilised prilliklaasid tähistatud lühendiga SPH ning asfäärilised lühendiga ASP.

[/accordion]