Millal on aeg nägemist kontrollida?

Tervis on meie kalleim vara, nõnda ka silmade tervis. Eriti oluline on hoolitseda oma silmade eest praegusel ajal, kus paljud teevad tööd või õpivad kodus arvuti ees. Pidev lähitöö ja suurenenud nutiseadmete kasutamine on silmadele suureks koormuseks. Kui täiskasvanud oskavad ise ära tunda, et nende nägemine või silmade tervis on muutunud, siis lapsed ei pruugi osata seda tähele panna, veel enam sellest rääkida.

Millal on siis õige aeg lasta silmi kontrollida?

Väikelapsega peaks esimest korda silmaarstile pöörduma hiljemalt 3. eluaastal. Selles vanuses on võimalik veel tuvastada ja ravida võimalikke kõrvalekaldeid silmaarengus.

Kui lapse silmade tervis on korras, peaks järgmine nägemise kontroll toimuma 6-7. eluaastal, enne kooliminekut. Koolieelse kontrolli võib teostada ka optometrist, kes vajadusel suunab edasi silmaarstile.

Peale seda on soovituslik käia nägemist kontrollimas iga kahe aasta tagant. Kontaktläätsede kandjad peaksid külastama optometristi kord aastas.

Lisaks nägemise kontrollile optometristi juures, on soovituslik ka regulaarselt külastada silmaarsti, kes kontrollib silmade tervist ja teeb põhjalikuma silmauuringu. Peale 45. eluaastat võiks silmaarsti samuti külastada kord kahe aasta jooksul, sest ainult regulaarne silma tervise jälgimine aitab ennetada ja varakult diagnoosida silmahaigusi, millel tuntavaid kaebusi ei pruugigi olla (näiteks silma siserõhu tõus, algav katarakt).

Tule kindlasti nägemist kontrollima:

  • kui sa liikluses ei suuda eristada liiklusmärke või bussinumbrit
  • kui tunned end autoroolis ebakindlalt ja rohkem väsinuna kui tavaliselt, eriti pimedal ajal sõites
  • kui telerit vaadates kissitad silmi või subtiitritel on raske tähti eristada
  • kui lähedale vaadates väsivad silmad väga kiiresti või pead vaadeldavat objekti silmadest liiga kaugele lükkama või hoopis liiga lähedale
  • kui su pea on hakanud valutama tihedamini, eriti päeva lõpus või pärast pikka tööpäeva ekraani ees
  • kui viimasest nägemise kontrollist on rohkem möödas kui kaks aastat.

Nägemise kontrolliks Norman-Optikas broneeri aeg SIIT.